image

Onur Haftası Hakkında

‘‘TEMAS BAŞLIYOR!’’

2014 LGBTİ Onur Haftası, 23-29 Haziran tarihleri arasında bir kez daha İstanbul’da hafızalarımıza kazınacak!

Her yılın Haziran ayı sonunda coşkuyla beklenen… “Sen yoksan bir eksiğiz”den, “Sen yoksan çok eksiğiz”e dönüşüp gün geçtikçe çoğalan, zenginleşen… Atölyeler, paneller, partiler, performanslar demeden çeşitlenen… Hormonlu Domates ödülleriyle homofobikleri ve transfobikleri titreten… LGBTİ hareketine güç veren, politikalarımızı pekiştiren… Onbinlerce insanla İstiklal Caddesi’ni gökkuşağı renklerine boyayan… “İyi ki birbirimiz için varız, iyi ki hayatın her alanında temas ederek birbirimizi var ediyoruz, yaşasın dayanışmamız” dedirten…

Bu yıl Onur Haftasının 22. senesini kutlarken, homofobiklerin ve transfobiklerin korkulu rüyası Hormonlu Domates Ödülleri ise 10 yılı deviriyor! Yine, yeniden domatesin en hormonlularını bizler dağıtacağız! Hormonlu Domates Ödül Törenini kaçırmayınız!

Sakın kimseye söz verme!

 

LGBTİ ONURU ile neyi kastediyoruz?

Onur, LGBTİ’lerin, yani lezbiyen, gey, biseksüel, trans ve interseks bireylerin cinsel yönelim ve cinsiyet kimliklerinden onur duymaları anlamına gelir. Tarih boyunca LGBTİ bireyler üzerinde tahakküm oluşturma amacıyla kullanılan “utanç” kavramının zıddıdır. “Kimliklerimizden utanç değil, aksine onur duyuyoruz” demenin bir yolu, bir olumlamadır.

Onur Etkinliklerinin Çıkış Noktası:

Peki, nereden çıktı bu kutlama? Neyi kutluyoruz? Bu aslında bir yıldönümü. Yaklaşık kırk yıl önce, 26 Haziran 1969’da trans, biseksüel, lezbiyen ve gey arkadaşlarımız, New York’ta Stonewall Inn adlı barda, uğradıkları haksızlıklara topluca karşı çıktılar. Polisin ve toplumun baskılarına daha fazla sessiz kalamadılar, polis şiddetine karşı durdular. İlerleyen günlerde barın bulunduğu sokak, şehrin dört bir yanından gelen LGBTİ’lerle dolup taştı. Bu, artık hiçbir şeyin eskisi gibi olmayacağının göstergesiydi.

 

Türkiye’deki Onur Haftası’nın Tarihi

Türkiye’de ise ilk defa İstanbul’da 1993 yılında bir grup LGBTİ birey tarafından gerçekleştirmek istenen “Cinsel Özgürlük Etkinlikleri” valilik tarafından yasaklandı. Bu olaydan çok kısa bir süre sonra İstanbul’da ilk LGBTİ örgütü Lambdaistanbul kuruldu. 1993’ten bu yana Onur Haftası etkinlikleri Lambdaistanbul’un evsahipliğinde gönüllü bir çalışma grubu tarafından örgütlenmeye devam ediyor.