image

HORMONLU’YA OY VER!

HORMONLU'YA OY VER! Homofobik ve transfobiklerin korkulu rüyası Hormonlu Domates Ödülleri bu yıl onuncu kez sahiplerini bulacak... Afiş tasarımı: Sadi Güran

 

10. HORMONLU DOMATES HOMOFOBİ TRANSFOBİ ÖDÜLLERİ / ADAYLAR

[feedback]

10. HORMONLU DOMATES HOMOFOBİ TRANSFOBİ ÖDÜLLERİ / ADAYLAR
*KURUMLAR
Bafra Cezaevi: Cezaevi yönetimi, uğradığı cinsel şiddet ve işkenceden dolayı şikayette bulunan trans kadının başvurusunu “Travesti olduğu gerekçesiyle taciz hayatın olağan akışına aykırıdır” gerekçesiyle geri çevirdi. Uğradıkları işkenceden dolayı bulundukları cezaevleri sıklıkla değiştirilen, “güvenlik” gerekçesiyle hücrede barındırılan ve sosyal aktiviteleri iptal edilen trans kadınlar Bafra Cezaevinde açlık grevine başladı. Açlık grevinin 60. gününde Kaos GL’ye gönderdiği mektupta yaşadıklarını anlatan trans mahkum Avşa, 20 kilo kaybettiğini ve kendisine “yaşamsal tehlikesi bulunmaktadır” raporu verildiğini yazdı.
Van Valiliği: Van’da yaşanan çevre sorunlarına çözüm getirmek için gençler tarafından kurulmak istenen Gençlik ve Ekoloji Derneği’ne, tüzüğünde yer alan “Cinsel yönelim alanlarında çalışabilir” maddesi gerekçe gösterilerek Van Valiliği tarafından kapatma davası açıldı. Valiliğe göre bir derneğin cinsel yönelim alanında çalışması ahlaksızlık.
İç İşleri Bakanlığı: Eşcinsel olduğu gerekçesiyle işkence altında sorgulanan polis memurlarına, tanıdıkları diğer eşcinsel memurların isimlerinin verilmesi yönünde de baskı uygulanıyor. Eşcinsel polis memurları, en ağır disiplin cezası uygulanarak birbiri ardına devlet memurluğundan çıkartıyor.
*EĞİTİM
Yeditepe Üniversitesi: Cinsel kimliğinden dolayı trans kadını kampüse almayan Yeditepe Üniversitesi, LGBTİ araştırmaları yürütecek öğrenci klübünün başvurusunu “okulun ününe zarar vereceği” ve “okulda rahatsızlık yaratacağı” gerekçesiyle geri çevirdi. Üniversite yönetimi, sinema klübünün göstermek istediği filmlerin içinden LGBT içerikli olanları ayıklıyor ve sansürlüyor.
Artuklu Üniversitesi: Mardin Artuklu Üniversitesi Mimarlık Fakültesi’nde bir lisansüstü ders kapsamında, “Hastalıktan Hak Talebine Eşcinselliğin Anlamlandırılışının Seyri” ve “Sağlık, Psikiyatri, Tıbbın İdeolojisi ve Heteroseksizm” başlıklı konuşmalarla bir konferans düzenlenecekti. Konferansa yönelik “dini değerlerimize hakaret ettiği gerekçesiyle” linç ve nefret barındıran yazıların yerel basında yayınlanmasının akabinde etkinlik üniversite rektörlüğü tarafından iptal edildi.
Gaziantep Üniversitesi Yönetmenliğini Boğaziçi Üniversitesi öğretim üyesi Dr. Can Candan’ın yaptığı, LGBT bireylerin ailelerinin oluşturduğu LGBT Aileleri İstanbul Grubunu (LİSTAG) anlatan “Benim Çocuğum” belgeselinin kampüste yapılacak gösterimi, Gaziantep Üniversitesi rektörlüğü tarafından “içerik” gerekçe gösterilerek iptal edildi.
*MEDYA
Yeni Akit Gazetesi: Hormonlu’nun vazgeçilmezlerinden Yeni Akit Gazetesi, bu kez hakim karşısında kendini şu sözlerle savundu: “Eşcinsellik ve türevleri ruh hastalığıdır. Eşcinsellik ve türevlerinin normalleştirilmesine dair çalışmalar kabul edilemez. Bunun sağlıklı bir durum gibi gösterilmesi anayasada toplumun temeli olarak tanımlanan aileyi dinamitlemektedir.” Bu sözlerin ardından 2. Asliye Ceza Mahkemesinde görülen duruşmada hakim Yeni Akit’e “beraat” kararı verdi. Karar, Kaos GL Derneği tarafından temyize götürüldü.
Engin Ardıç: Sabah Gazetesi köşe yazarı Engin Ardıç, cumhurbaşkanı adayı tartışmalarına ince analizleriyle katıldığı “CHP Adayı Adnan Menderes” başlıklı yazısını şu sözleriyle bitiriyor: “Benim CHP’ye son teklifim Fatih Ürek. Hem ‘kadın aday mı olsun erkek aday mı olsun’ tartışması ortadan kalkar, hem de birçok muhalif politikacıyı, özellikle gazeteciyi ne güzel temsil yeteneği vardır.”
Takvim Gazetesi: “Her yıl olduğu gibi bu yıl da yarışmaya katılan ülkelerden gelen puanlarla” yapılan oylamada Eurovision birincisi seçilen Avusturyalı şarkıcı Conchita Wurst’u “Bu İşte Bir İ…lik Var” manşetiyle duyuran Takvim gazetesi, habere şu alt başlıkla devam ediyor: “Avusturyalı transseksüel şarkıcı Conchita Wurst Eurovision birincisi oldu; Avrupa ayağa kalktı. Avrupa’da kadın-erkek kalmadığı iddia edildi”
*SİYASET
Zekeriya Yapıcıoğlu: Güneydoğu’daki eşcinsellik karşıtı yayınları ve basın açıklamalarıyla medyada sıkça yer alan Hür Dava Partisi (HÜDAPAR) aldı partinin genel başkanı, Halkların Demokratik Partisine (HDP) LGBTİ’ler üzerinden yönelttiği tehditlerle gündeme geldi. Genel Başkanı Zekeriya Yapıcıoğlu’nun cümlesi şu şekilde: “Ruhi hastalık ve bir sapıklık olan eğilimleri veya hastalıkları ‘özgürlük’ adı altında Kürtlere pazarlamaya çalışırlarsa bunun bedelini öderler ve ödeyecekler.”
Recep Tayyip Erdoğan: Erdoğan’ın “Alevilik Hz. Ali’yi sevmekse ben dört dörtlük bir Alevi’yim” açıklamasına cevaben attığı “Başbakandan ‘Dört dörtlük ibneyim. İbneliği sizden öğrenecek değilim’ açıklaması bekliyoruz” tweetindeki ibne sözcüğü sebebiyle Erdoğan Levent Pişkin’e hakaret davası açtı.
Kemal Kılıçdaroğlu: CHP’nin eşcinsel bir belediye başkan adayı çıkartıp çıkartamayacağı sorusu üzerine; “Türkiye toplumunun henüz bu olgunluğa ulaştığını sanmıyorum. Bu yüzden CHP’nin eşcinsel bir belediye başkan adayını açıklaması ve eşcinsel evlilikleri yasal bir zemine oturtması söz konusu değildir.” diyerek cevap verdi.
Abdurrahman Başkan: T24’ten Hazal Özvarış’ın kendisiyle yaptığı röportajda, LGBTİlerle ilgili sorulara “O şey bize uymaz” minvalinde cevaplar vererek ismimizi telafuz etmekten dahi korktu.
AKP İstanbul Milletvekili ve TBMM Dışişleri komisyonu Başkanı Volkan Bozkır: Eurovision 2014’ü Conchita Wurst’un kazanması sonrası “Eurovision Şarkı Yarışması’nı kazanan Avusturyalıya baktıkça, ‘iyi ki bu yarışmaya artık katılmıyoruz” diyorum’ “ tweetini attı.
*YAŞAM ALANLARI
Kızılay Alışveriş Merkezi: “Cumhurbaşkanı Gül’ün talimatı var, sizin türdeki insanları almıyoruz” açıklamasıyla 3 trans kadının girişini engellediler
Galatasaray Hamamı :Müşterilerinden birinin trans kimliği sebebiyle içeriye girmesine izin vermediler.
Meis Sitesi:‘Fuhuş’a Hayır’ dövizleri taşıyan site sakinleri, hakaret ve tehdit eşliğinde sitede yaşayan trans seks işçilerine linç girişiminde bulundular. Hedef gösterilen trans kadınlardan bazıları darp edildi, mallarına zarar verildi ve konutlarının dokunulmazlığı ihlal edildi.
*SANSÜR
RTÜK: Shakira ve Rihanna’nın lezbiyen performanslarının olduğu video klibini yayınlayan kanallara eşcinselliği teşvik eden içerik yaymak gerekçesiyle para cezası verdi.
Kanal D: X Factor Star Işığı yarışmasına katılan ve LGBT bireylerden oluşan Enka Mutfağı isimli grubun performansları kanal tarafından sansürlendi.
TBMM: Meclisin internet bağlantısı üzerinden Lambdaistanbul ve Kaos GL gibi LGBTI örgütlerinin internet sitelerine erişim filtreleme sebebiyle engellenmiş durumda.
Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı: Özel hayatın korunması bahanesi ile hayata geçirilen, özellikle LGBTI bireylerin sosyalleştiği ve bilgi edindiği sanal ortamları hedef almış olan sansür yasasından sorumlu ‘Sansür Başkanlığı’.
*EĞLENCE DÜNYASI
Vine Fenomenleri: Halil Söyletmez, Anıl İlter, Eylül Öztürk ve Aykut Yılmaz; Yaptıkları programda trans bir seks işçisini arayarak müşteri taklidi yapıyorlar, fiyat isteyip duydukları fiyata cevaben giriştikleri transfobik bayağılıklarında boğuldular.
Osman Sınav: Sabah Gazetesi’ne verdiği röportajda “Bana homofobik diyenler fobik bence. Sevmek zorunda değilim, illa seviyorum mu diyeyim? Yahudi lobisinden daha güçlü bir lobi gay lobisi” dedi.
Okan Bayülgen: Çocuklara yönelik cinsel taciz üzerine konuşulan programda, erkek çocuklarının genelevler olmadığı için birbirleriyle cinsel ilişkiye girdiklerini ve bu sebeple eşcinselliğin arttığını söyleyen Bayülgen, sadece homofobiden değil, “konuşmazsa ölecek” hastalığından da muzdarip.
*SPOR
Colin Kazım Richards: Bursaspor’da oynayan Colin Kazım, geçtiğimiz sene Şubat ayında oynanan bir maçta, seyirciye yönelik homofobik jestlerinden ötürü cezaya çarptırıldı.
Mateja Kezman: Fenerbahçe’nin eski futbolcusu Mateja Kezman, Amsterdam Pride’a futbolcuların destek vermesi üzerine homofobik açıklamalarda bulundu. Sırbistan’ın FK Vojvodina takımında sportif direktörlük yapan Kezman, eşcinselliğin bir hastalık olduğunu ve teşvik edilmemesi gerektiğini söyledi.
*BEYNELMİLEL
Rusya: “Eşcinselliğin proragandası”nı geçtiğimiz Temmuz ayında çıkarılan bir yasayla yasaklayan Rusya, LGBTİ bireylerin örgütlenme haklarını ellerinden alırken, nefret suçlarının artmasına sebep oluyor. Vladimir Putin ise tüm Avrupa’ya kendi yolunu takip etmeye davet ediyor.
Uganda: Yeni çıkarılan bir yasayla eşcinselliği suç olarak tanıyan Uganda, eşcinselleri ölüm cezasına çarptırmayı tartışıyordu ancak uluslararası tepkilerden ötürü bu tasarıyı geri çekti.
Barilla: Makarna firması Barilla’nın genel başkanı Guido Barilla “Homoseksüel bir ailenin olduğu bir reklam asla yapmam. Saygım olmadığından değil; ama onlarla aynı görüşte olmadığımdan yapmam. Bizimki, kadının temel bir rol oynadığı, klasik bir aile, Eşcinseller makarnamızı ve reklamlarımızı beğeniyorlarsa, makarnamızı yerler. Beğenmiyorlarsa yemezler ve başka bir marka alırlar,” diyerek uluslararası bir boykota vesile oldu.
Bayern Münih: Bayern Münih’in taraftarları, Türkiye asıllı Alman milli oyuncu Mesut Özil için homofobik bir pankart hazırladı. “Gay Gunners” yazılan pankartta, Arsenal’in sembolü olan topun yanı sıra Mesut Özil’in de karikatürü yer aldı.
Mykola Azarov: Ocak ayında istifa eden eski Ukrayna Başbakanı Mykola Azarov, görev yaptığı dönemde artan protestoculara “AB eşcinseller için eşit haklar istiyor, eğer eşcinsel evliliği gerçek olursa eşcinsellerin evlat edindiği çocuklar da eşcinsel olur.” diye seslenmişti.
*GENEL AHLAKSIZ ÖZEL ÖDÜLÜ
Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) Gençlik Meclisleri: Fuhuşa, Yozlaşmaya ve Uyuşturucuya karşı bir süredir faaliyet gösteren gençlik meclisleri Dersim’deki birahaneleri protesto ettiği gösteri sırasında, ‘kadın garson’ çalıştırdığı gerekçesiyle bir birahaneye taş ve sopalarla maddi zarar vermiştir. Daha evvel yapılan gösteriden sonra kadın garsonlar Dersim’den ayrılmak zorunda kalmıştı.
– See more at: http://tr.prideistanbul.org/hormonlu-domates/#sthash.5oKURSpY.dpuf