Fotoğraflar: Ceren Saner

İstanbul’daki LGBTİ+’ler olarak, Orlando’daki Pulse Club’da öldürülen arkadaşlarımızı anmak için 13 Haziran 2016 günü Maçka Parkı’nda toplandık.

Öldürülüyoruz!
Ayıplanıyoruz!
Yasaklanıyoruz!
Aşağılanıyoruz!
Dalga geçiliyoruz!
Okullara alınmıyoruz!
İşten atılıyoruz!

Bu nefret dolu dünyada ilk mezarlıklarımız olan gettolarımıza sığınıyoruz soluk soluğa.

“Ümit beni götürdü Vat 69 diye bir kulübe. Hayatımın dönüm noktası oldu. Yani o gece benim hayatımın dönüm noktası oldu,” diyor 80’lerde Lubunya Olmak kitabından Ahu.

Vat 69lar, Çilli Tavernalar, Lefterin Yerleri…  Ve daha onlarca diskolarımız, gece kulüplerimiz, kafelerimiz, sokaklarımız…

En sükseli direnişlerimizden Stonewall ayaklanmaları da bir barda başlamadı mı? Önce polis saldırmadı mı barlarımıza? Sahi, önce kimdi bizi sevmeyen? Birileri namlularını üzerimize çevirmeden önce -çok önce- kimdi bizi lanetleyen?

Bugün Orlando’da öldürülen arkadaşlarımızın, sevgililerimizin sahi katili kim?

Bir sürü arkadaşımız öldürüldü, bir sürü dostumuzu bu fobi denilen, nefret denilen illet yüzünden kaybettik. Birileri geldi hiç yere, yok yere kıydı canlarına. Birileri geldi öldüresiye dövdü. Birileri geldi lanetledi. Birileri evden kovdu. Birileri dalga geçti. Birileri işten kovdu.

Her seferinde derdimizi anlatmamız yıllar sürdü. En temel haklarımız için yıllarca kah isyan ederek kah heteroseksizmle uzlaşarak kah canımızdan olarak mücadele ettik. Heteroseksüellerin bin yıllık haklarının birazını kazansak bile bayram ettik.

Stonewall’daki ayaklanmalardan beri yürüyoruz, örgütleniyoruz.

Bizler yürümezsek, bizler örgütlenmezsek, öldürülürüz.

Bu bir yaşam mücadelesidir. Ölmek ya da kalmaktır. Yürüyüş hakkımızdır, hakkımızı istiyoruz. Ölmeden, öldürülmeden, saldırıya uğramadan, engellenmeden yürümek istiyoruz! Yürümek istiyoruz!

Hayatımızın her alanına gitmiş katil sistem bizi en acılı anlarımızda bile aşağılar. Orlando’da bir katliam olur ve bir yakının belki de yaralı kurtulur, onlarca LGBTİ+ yaralı vardır ve yüzlerce LGBTİ+ dost da vardır hastanelere koşan. Acil kan ihtiyacı için yoldaşına, sevgiline, arkadaşına kanını vermek istersin; ama öyle bir sistemdir ki bu hukuk-bilim-ahlak el ele sevdiğinin hayatını kurtarma hakkını alır elinden. Katille bir kere daha en acılı anında yüz yüzesindir.

Eşit değiliz ve daha çok yürümeliyiz!

Ölenleri saygıyla anıyoruz ve yakınlarına, hepimize baş sağlığı diliyoruz.

Aşk, aşk hürriyet; uzak olsun nefret!

İstanbul LGBTİ+ Onur Haftası

Paylaş: