image

Susmuyoruz, Korkmuyoruz, İtaat Etmiyoruz!

Fotoğraf: Cansu Yıldıran

6 Mart 2021 Kadıköy kadın buluşması girişinde, LGBTİ+ aktivistler önce gökkuşağı şemsiyeleri ve trans bayrakları bahane edilerek alana alınmadı. Alandaki kadınların dayanışma ve mücadelesi ile kortejde yerini alan aktivistler, eylemden sonra olaysızca evlerine giderlerken taksilerinin önü kesilerek zorla araçlarından indirildiler. Aralarında İstanbul LGBTİ+ Onur Haftasıyla yolları kesişen aktivistler Agrin ve Rukan’ın ve polislerin darp ve zorlamasına karşı dayanışma gösteren gazetecilerden Şener Aslan’ın da dahil olduğu 9 kişi “Görevli memura görevi yaptırmamak için direnme” iddiasıyla gözaltına alındı. Savcılıkta ifadeleri alınmaksızın bugün doğrudan tutuklamaya sevk edildiler. 

Sulh Ceza Hakimliği, tutuklama talebini reddetti ancak 9 kişi hakkında yurtdışı yasağı, Yıldız ve Güneş için bir ay süre ile ev hapsi cezası kararı, kalan 7 kişi hakkında ise haftada iki gün imza kararı verdi.

Trans+ kortejinden yolu kesilerek, darpla alınan arkadaşlarımızın  mücadelesi, mücadelemizdir. Susmuyoruz, korkmuyoruz, itaat etmiyoruz! 

Vardık varız varolacağız,
LGBTİ+ mücadelesi, insan hakları mücadelesidir,
Trans kadınlar vardır,
Alışın gitmiyoruz,
Translarla eşitleneceksiniz,
Suç olan polis-erkek-devlet şiddetidir,
Nefrete inat, yaşasın hayat.